Zamrażarka szokowa, czym powinna się charakteryzować?

Świat gastronomii nie może funkcjonować bez urządzeń chłodniczych. To dzięki nim możemy żywność schładzać i zamrażać. Co nam to daje? Przede wszystkim nie dopuszczamy do namnażania się drobnoustrojów, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Drugim plusem jest fakt, iż zamrażając danie możemy je spożyć po długim czasie od przygotowania. Przyjrzyjmy się zatem zamrażarce szokowej – najczęściej wykorzystywanym urządzeniem w lokalach gastronomicznych.

Zamrażarka szokowa należy do grupy sprzętów chłodniczych najbardziej zaawansowanych technologicznie. Jej zadaniem jest szybkie obniżenie temperatury przygotowanego pokarmu i nie dopuszczanie do namnażania się mikroorganizmów. W czasie ok. 270 minut zamrażarka może schłodzić potrawę do temperatury -18oC. Zamrażarka sprawia, że ciecz jest przekształcana w mikrokryształy, które nie niszczą struktur komórkowych. Dzięki temu rozmrożone później potrawy zachowują prawidłową konsystencję i nie tracą swoich walorów smakowych. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w sytuacji kiedy obsługuje się duże imprezy. Przygotowanie wielu dań można wtedy rozciągnąć w czasie.

By zamrażarka szokowa mogła funkcjonować prawidłowo, jej warstwa izolacyjna powinna być wykonana  z wypienionego poliuretanu, natomiast ścianki zewnętrzne i wewnętrzne ze stali nierdzewnej. Dzięki temu zamrażarka utrzymuje temperaturę i jest wytrzymała.

Cyfrowy panel sterowania znacznie ułatwia pracę, ponieważ w szybki i łatwy sposób można ustawić pożądaną temperaturę, dzięki której schłodzimy lub zamrozimy pożywienie.

Bardzo istotną funkcją jest automatyczne przechodzenie w tryb chłodzenia po każdym zakończonym cyklu szokowego chłodzenia i mrożenia.

System chłodniczy powinien być wentylowany. Urządzenie ma wtedy zapewnioną stałą wymianę powietrza, więc wnętrze zamrażarki szokowej nie będzie wypełnione zapachem potraw.

Ostatnim istotnym rozwiązaniem, o którym mało kto pamięta, są zaokrąglone rogi komory chłodzącej. W znaczący sposób wpływa to na jakość czyszczenia komory, ponieważ bez większych problemów można zebrać ewentualne resztki jedzenia.

Zamrażarka szokowa powinna być w wyposażeniu każdego lokalu gastronomicznego, ponieważ w znaczący sposób wpływa na jakość i czas pracy. Dzięki jednemu urządzeniu możemy zachowywać świeżość i jakość potraw przyrządzonych kilka dni wcześniej przed podaniem ich swoim gościom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>